top of page

Osmanlı Dönemi Mobilyaları

Osmanlı dönemi mobilyaları, lüks malzemeleri, girift tasarımları ve usta işçiliği ile tanınır.

Osmanlı dönemine ait en belirgin mobilya türlerinden biri, genellikle oturmak için kullanılan, arkalığı olmayan alçak, uzun bir kanepe olan divandır. Divanlar tipik olarak ahşaptan yapılır, minderlerle kaplanır ve ipek veya kadife gibi lüks kumaşlarla kaplanırdı. Osmanlı dönemine ait diğer oturma mobilyası türleri arasında koltuklar, tabureler ve banklar vardı.

Osmanlı dönemi mobilyaları arasında, çoğu ahşaptan yapılmış ve karmaşık oyma ve işlemelerle süslenmiş masalar, dolaplar ve kitaplıklar da vardı. Metal işçiliği de Osmanlı mobilyacılığının önemli bir parçasıydı ve metal işçiliği genellikle mobilyaları karmaşık tasarım ve desenlerle süslemek için kullanılıyordu.

Osmanlı dönemi mobilyaları, işlevsel amaçlarının yanı sıra sembolik bir öneme de sahipti. Örneğin, genellikle yükseltilmiş bir platform üzerine yerleştirilen ve zengin kumaşlar ve altınla süslenmiş olan taht, gücün ve otoritenin önemli bir simgesiydi.

Günümüzde Osmanlı dönemi mobilyalarının pek çok örneği dünyanın dört bir yanındaki müzelerde, saraylarda ve özel koleksiyonlarda bulunmaktadır. Karmaşık tasarımlar, yetenekli işçilik ve lüks malzemelerin kullanımı, Osmanlı dönemi mobilyalarını antika mobilya koleksiyoncuları ve meraklıları tarafından çok rağbet görüyor.

osmanlı-dönemi-antika-mobilya

Modern Evlere
Antika Mobilyalar

Geleneksel tasarım, tanıdık vintage görünümün sunduğu benzer konforu arayan daha fazla insanla iç mekanda ilgi odağı haline geldi. Pek çok insanın kendilerine miras kalan çok sayıda mobilyası var ve onlarla ne yapacakları hakkında hiçbir fikirleri yok. İnsanlar mobilyaları depoya koymak yerine eve hikaye ve karakter katmak için daha etkili bir şekilde kullanmayı düşünüyor.

Antikaları evinizde sahip olduğunuz modern dekorla katmanlayın. Farklı tarzların bir arada olması, bir katalogdan fırlamış gibi görünebilecek zarif ve benzersiz bir tarz yaratır. Doğal ahşap damarlı görünümünü korumak istiyorsanız işe yaramayabilir, vintage mobilyaları boyamayı ve renklendirmeyi seçebilirsiniz. Yeni paslanmaz çelik masa ayaklarını çalışma odanıza veya balkonunuza yerleştirebileceğiniz eski bir ahşap masaya sabitlemek gibi modern bir görünüm ekleyerek mobilyalarınızı yeniden şekillendirmeye karar verebilirsiniz.

Antika mobilyanız baktığınız ve hayran kaldığınız bir şeyse, onu ilgi odağı olacağı bir yere koymak isteyebilirsiniz. Onu karıştırmak zorunda değilsiniz, ancak içeri giren herkese bir açıklama yapmasına izin verin. Antika mobilyalarınızla uyum sağlayan başka malzeme mobilyaları aramanız yardımcı olacaktır. Antika mobilyaların çoğunda görülen sekoya tonu diğer ahşap mobilyalarla uyum sağlamaz; bu nedenle, diğer modern ahşap mobilyalardan daha azına sahip olmanızı tavsiye ederiz.

antika-mobilya-tasarım
bottom of page