top of page

Osmanlı Dönemi Ermeni Ressamlar

Osmanlı İmparaOsmanlı İmparatorluğu döneminde sanat alanına önemli katkılarda bulunan birkaç Ermeni ressam vardı. Bu ressamlardan bazıları şunlardır:


Hovsep Puşman (1877-1966): Konstantinopolis'te (şimdiki İstanbul) doğan Hovsep Puşman, Osmanlı döneminin en önemli Ermeni ressamlarından biri olarak kabul ediliyor. Genellikle çiçeklerin ve diğer doğal nesnelerin yer aldığı natürmort resimleriyle tanınır.


Sarkis Diranyan (1862-1918): Konstantinopolis'te doğan Sarkis Diranyan, önde gelen bir ressam ve resim öğretmeniydi. Osmanlı İmparatorluğu'ndaki günlük hayatı sıklıkla tasvir eden yağlı boya tablolarıyla tanınır.


Hagop Arzoumanyan (1863-1942): İstanbul'da doğan Hagop Arzoumanyan ressam ve illüstratördü. Ermeni edebiyatının başyapıtlarından sayılan "Sasunlu Davut" epik şiirinin illüstrasyonlarıyla tanınır.


Panos Terlemezyan (1865-1941): İstanbul'da doğan Panos Terlemezyan ressam ve resim öğretmeniydi. Sık sık Osmanlı İmparatorluğu'nun yönetici sınıfını tasvir eden portreleriyle tanınır.


Vartan Mahokyan (1886-1969): İstanbul'da doğan Vartan Mahokyan ressam ve illüstratördü. Çocuk kitaplarında yayınlanan Ermeni halk masalları çizimleriyle tanınıyor.


Osmanlı İmparatorluğu döneminde sanat dünyasına önemli katkılarda bulunan bu Ermeni ressamların eserleri günümüzde de incelenmeye ve takdir edilmeye devam etmektedir.


Daha fazla bilgi için


0543 223 33 83

İstanbul İzmir Antik

ermeniresim,osmanlıdönemiermeniressamları,antikaresim,antikatablo,istanbulantikatabloalanlar,antikaresimalanlaristambul7 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

留言


bottom of page