top of page

Müzayede Nedir

Müzayede, ilgili alıcıların müzayede edilen ürünü almak için birbirlerine karşı teklif verdikleri, mal veya mülkün halka açık satışıdır. Müzayedeler şahsen, çevrimiçi olarak veya telefonla teklif verme gibi diğer iletişim yöntemleriyle gerçekleştirilebilir.


Bir açık artırma sırasında, bir satıcı bir ürünü satışa sunar ve potansiyel alıcılar, her bir teklifin ürünün fiyatını artırarak ürüne teklif verir. Müzayedeci daha sonra mevcut en yüksek teklifi duyurur ve ilgilenen alıcılar, kimse daha yüksek bir fiyat teklif etmeye istekli olmayana kadar teklif vermeye devam eder.


Açık artırma bittiğinde, ürün en yüksek teklifi verene satılır ve o da müzayede evine veya satıcıya kazanan teklif tutarını öder. Bazı durumlarda, satıcının ürün için kabul etmeye istekli olduğu minimum fiyat olan bir rezerv fiyatı olabilir ve teklif bu rezerv fiyatına ulaşmazsa, ürün satılmayabilir.


Müzayedeler, sanat eseri ve antikalardan emlak ve arabalara kadar çok çeşitli malları satmak için kullanılabilir. Alıcılar için ürün için teklif vermeleri ve rekabet etmeleri için şeffaf ve rekabetçi bir ortam sağladıklarından, genellikle yüksek değerli öğeler veya nadir koleksiyon öğeleri için kullanılırlar.

müzayede,mezat,açık arttırma,sergi,antika pazarı

1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page