top of page

Dünyanın en büyük müzesi

Dünyanın en büyük müzesi Fransa'nın Paris şehrinde bulunan Louvre Müzesi'dir. Louvre Müzesi, dünyanın dört bir yanından tablolar, heykeller, dekoratif sanatlar ve arkeolojik eserler dahil olmak üzere 380.000'den fazla nesneden oluşan geniş bir koleksiyona sahiptir. Müze aslen bir kraliyet sarayıydı ve 1793'te Fransız Devrimi sırasında bir halk müzesine dönüştürüldü.


Louvre Müzesi, özellikle Leonardo da Vinci'nin ikonik Mona Lisa'sı da dahil olmak üzere Avrupa tablolarından oluşan koleksiyonuyla ünlüdür. Müze ayrıca Mısır antikaları, Yunan ve Roma eserleri ve İslam sanatından oluşan bir koleksiyona ev sahipliği yapmaktadır. Ek olarak, Louvre'da geniş bir baskı ve çizim koleksiyonunun yanı sıra mobilya, tekstil ve seramik gibi dekoratif sanatlar koleksiyonu da bulunmaktadır.


Louvre Müzesi her yıl milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilmektedir ve Paris'in en popüler turistik mekanlarından biridir. Müze aynı zamanda müzenin girişi olarak hizmet veren ve Louvre'un ve Paris'in bir sembolü haline gelen ikonik cam piramidiyle de tanınır.

müze,dünyanın en büyük müzesi,antikacı izmir

3 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page